Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
(także: Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach, z ang. SFBT- Solution Focused Brief Therapy) jest swojego rodzaju postawą w postrzeganiu ludzi i świata, wykorzystywaną w różnych obszarach pracy z drugim człowiekiem: psychoterapii, psychiatrii (medycynie), edukacji, resocjalizacji, interwencji i innych. Charakteryzuje się podmiotowym patrzeniem na człowieka, szacunkiem do jego decyzji i wyborów oraz wiarą, że osoba z którą współpracujemy posiada wszystko czego potrzebuje aby osiągnąć upragnioną zmianę, a rolą terapeuty jest pomoc w odkryciu tego potencjału.
„Pacjenci znają rozwiązania swoich problemów. Oni tylko nie wiedzą, że je znają”
Milton Erickson
Dlaczego warto?
| rozwiązania zamiast problemów
| terapia krótkoterminowa
| partnerstwo w relacji
Rozwiązania a nie problemy
TSR zakłada, że klient przychodzący do specjalisty oczekuje zmiany w swoim życiu (bez względu czy jest niezadowolony ze swojej sytuacji, bo np. cierpi czy traktuje terapię jako prace rozwojową). Dlatego podejście, zgodnie z swoją nazwą, koncentruje się na rozwiązaniach. Podczas procesu terapeutycznego nacisk kładzie się na określenie potrzeb, celów, a dalej na szukanie metod ich realizację, a nie na opisie problemów, deficytów czy braków. Klient przy pomocy Terapeuty buduje preferowaną przyszłość i razem szukają dróg, które mogą prowadzić w stronę zmiany. Struktura terapii opiera się na założeniu „od problemu do rozwiązań”.
Koncentracja na zasobach
TSR jest terapią humanistyczną, która skupia się przede wszystkim na mocnych stronach człowieka, tzw zasobach, które mogą zostać wykorzystane w drodze do zmiany. Diagnoza rozumiana tradycyjnie nie jest stosowana w celu uniknięcia etykiet. Każdy klient jest traktowany indywidualnie. Dzięki temu podczas spotkań staramy się koncentrować na potrzebach, rozwiązaniach, potencjale, a nie na deficytach.
Krótkoterminowość
TSR jest terapię krótkoterminową, jednak czas trwania nie jest ograniczony konkretnym limitem. Jest to zależne od klienta oraz jego decyzji. W niektórych wypadkach wystarczy kilka spotkań (średnio 10-12), często mniej. Niektórzy klienci decydują się na dłuższą współpracę. Z założenia staram się, aby wykorzystywać czas w taki sposób, aby terapia mogła zakończyć się możliwie jak najszybciej. Chyba, że klient zadecyduje inaczej.
Odstępy czasu pomiędzy spotkaniami mogą być różne (standardowo 1- 2 tygodnie), a decyzję co do kolejnych wizyt podejmuje klient.
Relacja Klient – Terapeuta
Relacja psychoterapeutyczna pomiędzy klientem a terapeutą oparta jest na współpracy i zaufaniu. Klient jest postrzegany jako ekspert od swojego życia – w końcu zna je najlepiej, a terapeuta całkowicie akceptuje jego punkt widzenia. Terapeuta jest ekspertem od metody pracy, którą oferuje w celu osiągnięcia zmiany. Terapeuta nie diagnozuje osoby, tym samym nie narzuca jej swojego punktu widzenia („Wiem lepiej, co dla ciebie dobre”). Jego zadaniem jest pomoc w określeniu celu oraz znalezienie najkorzystniejszego sposobu osiągnięcia. W tym układzie ważna jest współpraca i jasne sygnalizowanie sobie potrzeb i oczekiwań