Przejdź do treści

Pierwsza wizyta

Podczas pierwszego spotkania odbywa się konsultacja, której celem jest poznanie oczekiwań i potrzeb klienta oraz ustalenie ram współpracy. Częstotliwość i czas trwania terapii ustalamy  na podstawie potrzeb i możliwości klienta. Terapia w Podejściu Skoncentrowanym na Rozwiązaniach jest krótkoterminowa, czyli zakładam możliwie jak najszybsze wypracowanie zmiany, dzięki czemu klient może zakończyć proces. Więcej o metodzie pracy można przeczytać tutaj.

Większa część spotkania to rozmowa, podczas której padają różne pytania. Według potrzeb wprowadzam także inne metody pracy np. relaksacje, pracę z ciałem, oddechem, elementy arteterapii.

To o czym rozmawiamy traktuję jako poufne – stosuję zasadę tajemnicy zawodowej. 

| Jeśli masz wątpliwości czy terapia jest dla Ciebie, zawsze możesz skontaktować się ze mną telefonicznie lub mailowo. Chętnie odpowiem na pytania.

Informacje organizacyjne

Lokalizacja: Gabinet mieści się w Gdańsku przy ul. Targ Rakowy 5/6, pok. 422 na IV piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Po godzinach otwarcia biblioteki należy dzwonić (przycisk po prawej od wejścia). Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 

Dojazd: Możliwy jest dojazd tramwajem, autobusem i rowerem 🙂 Przed budynkiem znajduje się parking płatny (można także zaparkować w Galerii Forum lub przy Urzędzie Miasta, ul. 3 maja)

Płatność: możliwa jest płatność gotówką lub przelewem (tradycyjnym lub przy pomocy szybkiej płatności BlueMedia)

Spotkania online prowadzę przez komunikatory – skype, whatsapp. Czas trwania jest taki sam jak podczas spotkania w gabinecie. 

Częste pytania | FAQ

Minimalny odstęp między spotkaniami to 1 tydzień. 

Częstotliwość zależna jest od indywidualnych preferencji danej osoby. Niektórzy cenią sobie regularne spotkania co tydzień. Inni potrzebują większych odstępów, by mieć czas na refleksje lub działanie między sesjami. Ważne aby zgrać to z kwestiami organizacyjnymi, czyli możliwościami czasowymi lub finansowymi. Dlatego staram się dostosować do propozycji klienta i pamiętać o tym, że zawsze możemy zmienić harmonogram. 

Jeśli chcesz się przygotować zastanów się nad 3 aspektami:
1. Jakie są Twoje oczekiwania co do efektu końcowego terapii / konsultacji? 
Pomyśl, co chciał(a)byś osiągnąć, jaka zmiana miałaby wydarzyć się w Twoim życiu?

2. Jakie masz oczekiwania od współpracy terapeutycznej?
Co Ci ułatwi kontakt, pozwoli czuć się swobodniej, jakie masz oczekiwania ode mnie? Co byłoby pomocne? 

3. Czego potrzebujesz, żeby podjąć decyzję o nawiązaniu współpracy z terapeutą? 

Być może nie masz odpowiedzi na te pytania. To jest w porządku. Możemy się zastanowić nad tym razem. 

Tak długo aż osiągnięty zostanie cel, który ustalamy na początku i tak długa jak to będzie służyć klientowi.

Długość procesu zależy od wielu czynników. TSR jest uznawana za terapię krótkoterminową, co w praktyce oznacza, że szukamy najszybszej drogi do wdrożenia rozwiązań. Dla każdego człowieka może to jednak oznaczać coś innego i ważne jest dla mnie żeby uszanować tempo pracy osoby. Decyzje o zakończeniu podejmuje klient. 

Badania pokazują, że średnia długość sesji TSR to 8 – 12 spotkań. 

Zadaniem terapeuty jest pomóc klientowi samemu znaleźć rozwiązanie dla sytuacji, w której się znajduje. Każda osoba jest niepowtarzalna, dlatego zasługuje na indywidualne podejście, a nie gotowe rady „z szablonu”, które mogą działać dla innych, ale nie dla każdego.
Nie zmienia to faktu, że jeśli będę posiadać wiedzę na jakiś temat, to pewnie się nią podzielę, aby poszerzyć perspektywę możliwości. Mogę też zaproponować różne narzędzia, które mogą wesprzeć proces. 

Recepty lub skierowania można uzyskać jedynie od lekarza psychiatry (lub lekarza pierwszego kontaktu). 

W przypadku chęci udania się na odwyk skierowanie nie jest wymagane. 

Nurty terapeutyczne lub psychoterapeutyczne, inaczej podejścia, to sposób postrzegania klienta i jego procesu zmiany oraz wykorzystywanych przez terapeutę narzędzi. 
Najpopularniejsze się podejścia to psychodynamiczne ( pochodzące z psychoanalitzy), behawioralne, poznawcze, humanistyczne i egzystencjalne, systemowe oraz nurty eklektyczne (np. eriksonowski).

TSR należy do rodziny terapii humanistycznych, skupiając się na osobie (a nie problemie) i jej mocnych stronach w celu osiągnięcia zmiany.